top of page

Найякісніші новини серед онлайн-видань на Укрінформі, Ліга.net, Українській правді та Цензор.нет.

Перше місце за якістю новин серед популярних загальноукраїнських онлайн-видань посів “Укрінформ”, друге розділили “Ліга”, “Українська правда” та “Цензор.нет”, третя позиція - у видань “Новое время” та “112.ua”. Найгірші показники отримали “Обозреватель” та “Сегодня.ua”.


Такими є результати дослідження, проведеного у листопаді 2016 року Інститутом масової інформації. Експерти провели аналіз 15 популярних новинних українських інтернет-видань на дотримання трьох професійних стандартів журналістики - балансу думок і точок зору, достовірності, відокремлення фактів від коментарів, а також рівня суспільно важливих матеріалів у стрічці новин.


За результатами дослідження, в середньому близько 76% матеріалів у стрічці новин є на суспільно важливу тематику. Найбільше такого контенту -  у “Ліги”, “Української правди”, “Цензор.нет”, “Укрінформ” - 97%. Найбільше ж розважального контенту розміщують сайти “Обозреватель” (60%), “Корреспондент” та “Сегодня.ua” (по 45%).


З трьох професійних стандартів, найчастіше порушується стандарт достовірності - в середньому у 16% випадків, баланс думок і точок зору порушено у кожній десятій новині, а відокремлення фактів від коментарів - у 6% новин.


Найкраще балансу дотримуються “ТСН.ua” (у 97% новин), а також “Ліга”, “Новое время”, “24.ua”, “Сегодня.ua” та “112.ua” (у 95% новин). Найбільше ж порушень балансу зафіксовано в “РБК-Украина” та “Страна.ua” - відповідно 20 та 18% новин тут є незбалансованими.


Найвищий рівень з дотримання стандарту достовірності зафіксовано в “Укрінформі” - у всіх новинах, що підлягали моніторингу, були названі джерела інформації і ці джерела були з досить високим рівнем достовірності. Також високі показники у “Ліги”, “Української правди” та “Цензор.нет” - 92%. Найнижчий рівень дотримання цього стандарту зафіксовано в “Сегодня.ua” - 57%.


Практично не порушують в українських ЗМІ стандарт відокремлення фактів від коментарів. У виданнях “Українська правда”, “Цензор.нет”, “Укрінформ” та “ТСН.ua” - 100% дотримання цього стандарту.Під час дослідження у 8 з 15 видань були виявлені матеріали з ознаками замовлення, а саме: у виданнях “Обозреватель”, УНІАН, “Lb.ua”, “Цензор.net”, “Корреспондент”, “Сегодня.ua”, “РБК-Україна”, “24.tv”. Найбільше джинси виявлено в “РБК-Україна” - 15% новин, в УНІАНі - 13%, у “Корреспондент” і “24.tv” - по 8%. Переважно це саме політична джинса, а не комерційна, причому багато з цих матеріалів повторюються на різних сайтах.


“Такий високий рівень політичної джинси у певних виданнях підтверджує, що українські політичні сили не вміють створювати реальні інформаційні приводи, простіше заплатити за джинсу. А ЗМІ, в свою чергу, вже принципово відмовляються висвітлювати діяльність політичних сил без грошей навіть при реальних інформаційних приводах”, - зазначила експертка ІМІ Олена Голуб.


Представлені результати другої хвилі моніторингу, результати першої хвилі (з меншою вибіркою та трохи іншою методологією) дивитися на сайті ІМІ.


До вибірки потрапили новини 15 всеукраїнських новинних інтернет-видань - “Обозреватель”, УНІАН, LB.ua, “Ліга”, “Українська правда”, “Цензор.нет”, “Корреспондент”, “Укрінформ”, “Сегодня.юа”, “112.ua”, “РБК-Україна”, “24.ua”, “ТСН.ua”, “Новое время” та “Страна.ua”.


Новини аналізувалися на предмет дотримання трьох професійних журналістських стандартів: балансу думок і точок зору; достовірності джерел інформації; відокремлення фактів від коментарів, а також на кількість суспільно важливих матеріалів у стрічці новин. Аналізувалися по 40 новин підряд (за винятком маркованої реклами) у кожному виданні, що були опубліковані з 12.00 10 листопада 2016 року.


Моніторинг було проведено експертами ГО “Інститут масової інформації” за підтримки Чеського посольства в Україні.


Джерело: сайт ІМІ


bottom of page